Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


DPH a zásielkový predaj – prekročenie obratu v inej členskej krajine.


Zdravím.

Mám otázku v súvislosti s registráciou DPH v inej členskej krajine pri prekročení obratu. Klient prekročil obrat dňa 11.12.2019 (plynie 15dňová lehota na podanie registrácie k DPH v členskej krajine, dnes bude podaná registrácia k DPH) – Rozhodnutie k registrácii DPH v danej členskej krajine zatiaľ nemáme k dispozícii / pritom platca DPH v danej EU krajine sa stáva zo zákona momentom prekročenia obratu – toto je momentálne na skúmaní miestnej finančnej správy, ktorá zo záznamov určí faktúru / zásielku / od ktorej bude požadovať plnenie DPH v danej členskej krajine…

Moja otázka je, či v tomto prípade si viem / môžem ja určiť, od tejto faktúry budem počítať DPH pre danú členskú krajinu a nebudem to zahrňovať do SK DPH (aj keď ešte nemám rozhodnutie z danej členskej krajiny). Alebo klient je momentálne povinný podať DPH v plnej výške aj na SK, a po prijatí rozhodnutia budeme žiadať finančnú správu o vrátenie časti DPH, ktorá bola vyplatená v inej členskej krajine skrz zásielkového obchodu?

Klient zatiaľ vystavuje faktúry v zmysle súčasného stavu, t.j. so slovenskou DPH (po prijatí rozhodnutia a pridelení daňového čísla k DPH inej členskej krajiny to zmení podľa sadzby danej členskej krajiny).

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Ailina Hanková

Účtovníctvu sa venujem od roku 2009. Od roku 2018 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, registrovaná pod číslom 1133/2018. Som špecialista na dane, účtovníctvo a mzdy. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, finančným analýzam o hospodárení spoločností, nastavovaniu ekonomických procesov v spoločnostiach ako aj poradenstvu pri začatí a rozbiehaní podnikania. Mojou špecializáciou sú malé a stredné podniky, ako aj živnostníci, ktorí potrebujú poradiť, uistiť sa, že ich postupy sú správne, prípadne ktorí potrebujú nastaviť postupy inak, nanovo tak, aby boli metodicky správne a procesne efektívne.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom