Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Bezodplatné dodanie


Dobrý deň,

chcem sa spýtať, ako z hľadiska DPH posúdiť nasledovnú situáciu:
Máme 2 dcérske spoločnosti, ktoré pôsobia v rovnakých priestoroch (rôzne poschodia budovy) (A – hazardná činnosť, B – reštauračné služby).
V prípade, že hráči vložia do automatov určený obnos peňazí v spoločnosti A, vznikne im nárok na stravu zadarmo v spoločnosti B (dostanú kupón, ktorý predložia v reštaurácii).
Nákup surovín v spoločnosti B pri jedle na predaj a jedle „zadarmo“ bude na samostatných faktúrach.
Do pokladne sa predaj v spoločnosti B odplatne a bezodplatne bude zadávať pod samostatným kódom. Pri bezodplatnom dodaní treba uvádzať 100% zľava alebo už nahadzovať nulové položky? Bloček pri jedle „zadarmo bude vždy finálne nulový. Nebude to robiť problém pri E-kase, kde bude finančná správa vidieť nulové položky?
Treba v spoločnosti B pri bezodplatnom dodaní služby odviesť DPH? Z akej ceny? Vo výške obstaraných vstupov? Prípadne, ak by sme si z nákupu surovín, ktoré sa použijú na výrobu jedla zadarmo, neodpočítali DPH, nemusíme riešiť DPH na výstupe?
Bolo by lepšie takéto jedlo nahadzovať do kasy napr. za 0,01 Eur?

Ďakujem.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom