Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zvýšenie sumy stravného od 1.9.2022


Zvýšeniu sumy stravného od 1.9.2022
Zamestnávateľ aktuálne poskytuje zamestnancom stravné lístky v hodnote 4,60 €. Z toho príspevok zamestnávateľa je 2,53 € plus príspevok zo sociálneho fondu je 0,50 €, zamestnanec dopláca 1,57 €.
Od 1.9.22 musí byť minimálna hodnota stravného lístka 4,80 €. Otázky:
1. Minimálny príspevok zamestnávateľa vo výške 2,64 € musí byť príspevok z nákladov alebo časť môže byť krytá zo sociálneho fondu? Ak áno, na základe akého právneho predpisu? (môže napr. zostať príspevok zamestnávateľa 2,53 € a zvýši sa príspevok zo sociálneho fondu?).
2. Ak zamestnávateľ zvýši svoj príspevok na 2,64 € plus 0,50 € príspevok zo sociálneho fondu, mal by sa zvýšiť príspevok zamestnanca na 1,66 € (aby sa dodržala podmienka min. sumy stravného lístka v hodnote 4,80 €). Ako postupovať ak zamestnanec nebude súhlasiť so zvýšením zrážky zo mzdy? Je potrebné aby zamestnanec súhlas udelil (resp. zástupcovia zamestnancov) alebo stačí ak to zverejní zamestnávateľ v internej smernici o stravovaní?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Anna Tužinská

Dlhoročná odborníčka v oblasti miezd a personalistiky. Od r. 1995 pôsobí ako SZČO a orientuje sa na spracovanie miezd, účtovné a mzdové poradenstvo a jednoduché účtovníctvo.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom