Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zmluva o postúpení pohľadávky


Firma Jedz poskytujúca jedálenské služby prijíma platby kartou- tržby – e-kasa od zákazníkov cez terminál (Global payments). Firma Jedz a Financial uzavreli Zmluvu o postúpení pohľadávok.

1.Výška zálohy, ktorá bola Fi. Jedz pripísaná na BÚ vo výške 4 000 € je cena, ktorú Financial zaplatila za nadobudnutie vlastníctva k %-tuálnej časti kartových tržieb (viď.nižšie „Zakúpená čiastka“) Fi.Jedz.
2.Zakúpená čiastka je výška kartových tržieb, ktoré Financial kúpila a celková čiastka, ktorú je Financial opravnená odbržať je 5 500 €.
3.Percento je %-tuálna časť z kartových tržieb, ktoré je Financial oprávnená obdržať v súlade so Zmluvou (14 %) (čiže čo príde na účet ako platba od zákazníka je už mínus tých 14 % a zároveň splátka z 5 500 €?)
Koncom každého mesiaca príde Fi. Jedz mail, výpis z účtu „Správa“ – súpis denných pripísaných platieb kartou od zákazníka.

Aký postup účtovania zvoliť? Mám rozumieť, že 4 000 € bude preddavok 324 alebo pôžička účet 249, ktorý budem započítavať s 315tkou (Tržby e-kasa) a 1 500 € úroky?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom