Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zápočet služby vo faktúre


Spoločnosť ABC s.r.o. SK platca DPH poskytuje v Belgicku montážne práce – montáž nábytku u zákazníka. Montáž si objedná u SZČO SK neplatca DPH. Spoločnosť ABC s.r.o. v Belgicku zabezpečuje ubytovanie pre montážnikov v mieste montáže – napr. prenajme celý dom pre 10 ľudí SZČO + spotreba el. energie, vody, plynu. Na konci mesiaca rozpočíta náklady na ubytovanie na jednotlivých montážnikov. (robí to preto takto, lebo to vyjde oveľa lacnejšie, ako by si každá SZČO zabezpečovala ubytovanie sama vo vlastnom mene)
– Musí toto ubytovanie každý mesiac vyfakturovať ABC s.r.o. voči SZČO SK vo vyšlej faktúre, ktorú potom započíta s došlou faktúrou za montážne práce a rozdiel uhradí na účet SZČO SK.
– Alebo môže SZČO SK vo svojej faktúre voči ABC s.r.o. uviesť napr. montážne práce v Belgicku 5 000 €, ubytovanie hradené odberateľom – 300 €. Suma k úhrade 4 700 € (samozrejme SZČO SK si uplatňuje paušálne výdavky, takže do príjmu si zahrnie celú sumu 5 000 €)
Je takýto spôsob z hľadiska účtovníctva a legislatívy možný?
Pri účtovaní tohto ubytovania, aké účty použiť 512, 518 pri došlej faktúre a pri refakturácii ubytovania 602 alebo skôr cez analytické účty 3.., keďže ABC s.r.o nie je poskytovateľom služieb ubytovania?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom