Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vstupná cena predanej budovy nadobudnutá darom


FO nepodnikateľ v roku 2021 predá budovu (nebytové priestory), ktorú v roku 2017 nadobudla darom od svojho otca. Celková história prevodu nehnuteľnosti je nasledovná:

Otec kúpil budovu v roku 2006. V roku 2008 ho daroval synovi. Syn v roku 2014 (viac ako 5 rokov v držbe) daroval otcovi, ktorý ho v roku 2017 (menej ako 5 rokov v držbe) daroval synovi.

Syn mal v budove do roku 2017 zriadenú predajňu, budovu nezaradil do účtovníctva, neuplatnil si odpisy ani výdavky na údržbu, len výdavky na energie, vodu, plyn. V roku 2017 svoju predajňu postúpil inému podnikateľovi a budovu začal prenajímať ako FO nepodnikateľ. Budovu nezaradila do účtovníctva. Od roku 2017 syn vykonal na budove technické zhodnotenie, prístavbu, ktorá bola kolaudovaná v roku 2021.

1. Ako určiť vstupnú cenu predanej budovy?
2. Môže si uplatniť aj výdavky na prístavbu?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Ailina Hanková

Poradenstvo poskytované v súvislosti s účtovníctvom, ako aj posúdením daňovej uznateľnosti nákladov (výdavkov), pripočítateľných a odpočítateľných položiek k základu dane a určenia základu dane fyzických / právnických osôb. Zastrešuje taktiež posúdenie predmetu dane, určenia miesta dodania tovaru / služby, vzniku daňovej povinnosti a postupov vyplývajúcich zo zákona o DPH.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom