Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Prevzatie dlhu so súbežným odkúpením traktora


Spoločnosť A obstarala traktor čiastočne z úveru. Traktor už nepotrebuje, predala ho spoločnosti B za 20 tis eur. Samozrejme so súhlasom úverovej spoločnosti, ktorá vyčíslila zostatok nesplateného úveru vo výške 17 tis.. Tento zostatok úveru spoločnosť B uhradila úverovej spoločnosti priamym vkladom na ich účet.

Ak sme celú transakciu chceli zaúčtovať v spoločnostiach A a B, javí sa nám, že máme problém z daňového hľadiska. Ak v B zaúčtujeme prevzatie dlhu 548/325, úhradu 325/211, následne prijatú faktúru 042/321, ktorú ak celú musíme uhradiť, nákup bol veľmi nevýhodný. V spoločnosti A odpísanie záväzku 479/648 zase je zdaniteľný výnos. Prosím, je aj iná forma posúdenia týchto skutočnosti, lebo zámer bol taký, že zaplatením zostatku úveru zčasti vyrovnáme faktúru za 20 tis, ktorá cena zodpovedá trhovej cene traktora. Ďakujeme pekne za odborný názor.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom