Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Účtovanie neuplatnenej DPH


Klient platca DPH nakupuje nehnuteľnosti, rekonštruuje ich a predáva občanom s oslobodením podľa § 38 zákona o DPH. Počas rekonštrukcie náklady účtujeme na 133/321, pri predaji 507/133 a výnos 378/607. Teraz prijal faktúru od dodávateľa za stavebné práce na dome s tuzemským prenosom DP. Keďže nemá nárok na odpočet DPH, tak túto DPH účtujeme na účet 548 /DPH uhradí štátu/. Teda neuplatnená DPH ide do nákladov v roku 2021. Nehnuteľnosť predá až v roku 2022. Je tento postup ohľadne účtovania neuplatnenej DPH správny? Nemá vstupovať do ceny rekonštrukcie na účet 133 ?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Petra Lacková, MBA

Poskytuje poradenstvo na otázky z oblasti dani z príjmov právnických osôb, dani z pridanej hodnoty, ako aj na otázky ohľadom medzinárodných štandardov finančného výkazníctva IFRS.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom