Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Tovar nadobudnutý českou firmou z Číny, fiskálne preclený v Slovinsku a odpredaný na Slovensko


Česká firma obstarala stroj z Číny, tento stroj bol daňovým zástupcom v prístave v Slovinsku fiškálne preclený. Následne bol stroj prepravený z prístavu v Slovinsku na Slovensko, kde bol umiestnený v sklade na Slovensku, ktorý si česká firma prenajala na tento účel. Po cca mesiaci skladovania bude tento stroj odpredaný českou firmou slovenskej firme ako dodávka do iného členského štátu EU, podľa § 43 zákona o DPH.

Tento postup odpredaja je dôvodu zabezpečenia financií slovenskou firmou na kúpu stroja, pretože v čase dovozu stroja do skladu na Slovensku, nemá ešte slovenská firma dostatok finančných prostriedkov na jeho kúpu. Zdroj financií si slovenská firma zabezpečuje okrem vlastných zdrojov, čiastočne aj formou dotácie, a v čase dovozu ešte dotácia nebude schválená.

Je tento postup kúpy stroja správny z pohľadu DPH (§ 43), keď dátum prepravy stroja bude o cca mesiac starší ako dátum jeho odpredaja na Slovensko?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom