Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Rozvrhnutie pracovného času pri skrátenom pracovnom úväzku


Máme zamestnancov, ktorí majú skrátený pracovný úväzok, konkrétne 1/4 pracovný úväzok, čiže pracujú 10 hodín týždenne. Zamestnanci však nepracujú každý deň, ale pracujú 2 dni v týždni každý deň 5 hodín. Ako sa pri takýchto pracovníkoch posudzuje nenaplnenie fondu pracovného času resp. jeho prekročenie? Konkrétny prípad, marec – mzdový software hlási že fond pracovného času je pre zamestnancov s 1/4 úväzkom 46 hodín (23 pracovných dní *2hodiny). Avšak tí zamestnanci, ktorí napr. pracujú v pondelok a stredu nemajú dosiahnutých 46 hodín – chýba im 1 hodina (lebo pondelok bol 28. február) a zase naopak zamestnanci ktorí pracujú v utorok a štvrtok majú fond pracovného času prekročení. Zamestnanci však pracovali v každom týždni 2 dni, spolu 10 hodín (ak berieme v úvahu feb aj mar). Uvažujem správne, že napriek tomu, že software hlási, že oproti štandardnému mesačnému fondu pracovného času im buď hodiny chýbajú alebo ich majú naviac, je to v poriadku, lebo pracovali tak ako majú uvedené v pracovnej zmluve 10 hodín týždenne? Predpokladám správne, že v takomto prípade nevznikajú nadčasy, tie by pracovníci odpracovali až keď by prekročili v jednom týždni 10 hodín?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

RNDr. Jana Motyčková

Poradenstvo týkajúce sa sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej oblasti, Zákonníka práce a exekučných zrážok zo mzdy.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom