Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Prenájom nehnuteľnosti v zahraničí


Matka našej spoločnosti vlastní chatu v CZ (obidve firmy sú platcovia DPH), v ktorej sa príležitostne ubytujú naši zamestnanci s účelom rekreácie. Nie je to služobná cesta. A je to len čisto ubytovanie, nejedná sa o služby v cestovnom ruchu.
1. Matka našej spoločnosti vystaví faktúru za ubytovanie na našu spoločnosť s českou DPH. Polovicu sumy nám preplatia zamestnanci a druhú polovicu účtujeme ako príspevok zo sociálneho fondu. Nepožiadame o refundáciu DPH z CZ ani nefakturujeme ubytovanie ďalej na zamestnancov. Prosím o potvrdenie, že takýto postup je správny.

2. Keby sme vyfakturovali tieto ubytovania zamestnancom s českou DPH, tak mohli by sme refundovať českú DPH z pôvodnej faktúry od našej matky? Resp. sme povinní fakturovať tieto ubytovania ďalej naším zamestnancom (bez ohľadu na to, či chceme refundovať DPH alebo nie)?

3. Opačná situácia, naša firma vlastní chatu na SK, v ktorej sú ubytovaní zamestnanci našej matky, tiež len rekreačne. My vystavujeme faktúru s SK DPH na našu matku. Je to správne alebo mali by sme fakturovať zamestnancom našej matky? A naša matka tiež nebude mať nárok na refundáciu DPH z SK.

Prosím o pomoc, či postupujeme správne alebo či existujú ešte ďalšie paragrafy, na ktoré by sme nemali zabudnúť?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom