Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Premiestnenie tovaru do ČR a následná fakturácia v ČR


Premiestnili sme tovar na prepracovanie do ČR, ale tento tovar sa nám nevrátil na SK, nakoľko prepracovateľ si tento prepracovaný tovar chce odkúpiť a zatiaľ nám ho preskladováva. Zaregistrovali sme sa v ČR ako identifikovaná osoba pre daň z pridanej hodnoty v zmysle § 6g zákona č. 235/2004 Sb. Budeme postupovať správne, ak:

– vyhotovíme doklad o premiestnení tovaru z SK do CZ v rámci našej spoločnosti,
– vyhotovíme faktúru na predaj tovaru českému odberateľovi, ale počuli sme dva názory: že ju máme vystaviť so slovenským IČ DPH ako prenos daňovej povinnosti, alebo (druhý názor) s českým IČ DPH tiež na prenos daňovej povinnosti.

V zmysle citovaného: v ČR sa dá plne v súlade s českým zákonom o DPH § 6g, § 65 písm. c), § 82a a hlavne § 108 odst. 3 písm. b) uskutočniť dodanie tovaru na území ČR tak, že dodávateľ z SK dodá „sám sebe“ do ČR, a následne príjemca (český odberateľ) vykáže samozdanením vo vlastnom priznaní. Týmto spôsobom sa zaregistrujeme v ČR iba ako „osoba identifikovaná k dani“ (teda nie plnohodnotný platiteľ) a vykážeme samozdanenie vo svojom priznaní, podávať ho budete len ten jeden mesiac.

Otázka znie, ako máme vystaviť faktúru na predaj tovaru odberateľovi do ČR?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom