Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Predaj nehnuteľnosti a DPH


Fyzická osoba – nepodnikateľ kúpil nehnuteľnosť v obci (bývalá budova kancelárii JRD). Prestaval to na bytové jednotky, ktoré v súčte za predaj prekročia 300 tis. €. Dokončenie a kolaudácia bytov bude až v roku 2021. Bude povinný už pri predaji 1. bytu odviesť DPH, alebo až po prekročení obratu 49 790 €? A ako je to s odpočtom DPH za materiál a služby , ktoré boli prevedené a zastavané do bytov?

Bolo by pre neho výhodnejšie predať rozostavanú budovu na s.r.o. aj keď neplatiteľa DPH, a potom to následne predávať po jednotlivých bytoch? A v prvom zdaňovacom období si odpočítať DPH zo zásob teda stavby?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom