Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Prechod advokáta na s.r.o.


Advokát podnikal ako fyzická osoba do 31.05.2020. Od 1.6.2020 podniká formou s.r.o. Vzhľadom k tomu, že advokát ako osoba môže mať len jednu licenciu, nemohol dokončiť svoje súdne prípady, ktoré začal v postavení fyzickej osoby, ale musí ich vyúčtovať súdu ako právnická osoba. Ide predovšetkým o prípady obhajcu ex offo, ktoré trvajú aj niekoľko rokov. Akým spôsobom sa teraz môžem vysporiadať správne so zdanením fyzickej a právnickej osoby? Ako najsprávnejšia mi pripadá možnosť, na základe interných vyúčtovaní /ktoré si samozrejme advokát vedie/, k 31.05.2020 zúčtovať tieto príjmy do príjmov fyzickej osoby a tam ich aj zdaniť.  Následne pri konečnom vyúčtovaní s.r.o. súdu, túto alikvotnú čiastku účtovať ako záväzok voči tomuto advokátovi ako fyzickej osobe a nie ako výnos s.r.o. Je podľa Vás takýto postup možný?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom