Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Práca nadčas zamestnancov na smenách II.


Na pracovisku máme aj zamestnancov, ktorí majú rozvrhnutý pracovný čas nerovnomerne, pracujú na štyri smeny (dva dni práca, dva dni voľno), alebo tri smeny (dva dni práca, jeden deň voľno, víkend voľno). Jedna smena je 11,5 h práce.

Týždenný pracovný čas v organizácii je určený na 37,5 hod.
Takémuto zamestnancovi vyjde napríklad v mesiaci január 16 zmien a odpracuje 184 h.
V januári bolo 20 prac. dní (20 + 1 sviatok), t.j. mal odpracovať 157,5 h (21×7,5 h.) Vzniknutý rozdiel v hodinách t.j. 15 hod mu evidujeme ako nadčas (nakoľko čerpal 1 smenu dovolenku 11,5 h). Nasledujúci mesiac mu môže vyjsť menej zmien a tým pádom mu hodiny zase môžu chýbať a použijú sa hodiny nadpracované v predchádzajúcom mesiaci. Sledujeme obdobie po dohode so zamestnancami 4 mesiacov (nakoľko nemáme kolektívu zmluvu ani u nás nepôsobia zástupcovia zamestnancov) a zamestnanec má možnosť si tieto nadpracované hodiny vyčerpať ako náhradné voľno, alebo ho zamestnávateľ nedá do služby, ak to situácia dovolí a hodiny, ktoré si nestihol vyčerpať sa mu preplatia ako nadčas.
Moja otázka znie, ako správne vypočítať, koľko zamestnanec v danom mesiaci odpracoval naviac hodín ak čerpal:
– riadnu dovolenku (dovolenku čerpá len v dňoch kedy mal mať zmenu)
dovolenku čerpal 1 smenu (11,5h)

Počítajú sa jeho pracovné dni ktoré bol na dovolenke ako keby ich odpracoval pre výpočet nadčasov? Ak nie, ako správne postupovať?

Doplnenie otázky :

Ja by som poprosila o radu, ako mám vypočítať, koľko pracovníkovi pracujúcemu na zmeny vzniklo v daný mesiac nadčasových hodín,(alebo nadpracovaných hodín, ktoré budem môcť použiť pri neodpracovanom fonde hodín v nasledujúcom mesiaci alebo mu ich preplatím ) ak mal v daný mesiac odpracovať 184 hodiny, ale mal dovolenku napríklad 2 dni po 11,5hod a odpracuje 149,5 hodiny. V organizácii máme fond pracovného času 37,5 hod/týždeň a pri mesiaci v ktorom je 20 pracovných dní je fond pracovnej doby 157,5 hodín.
Keby nemal dovolenku, viem že zamestnanec odpracoval naviac 26,5 hodiny (184 – 157,5h) ale ak mal dovolenku 3 smeny? Odpracoval iba 149,5 hod., takže mu nevzniká žiaden nadčas?
Robím chybu ak hodiny u zmenového zamestnanca porovnávam s riadnym fondom pracovnej doby v organizácii ?

Ide mi o to, že potrebujem ku koncu apríla vyrátať koľko pracovník pracujúci na zmeny za 4 mesiace odpracoval hodín nad fond pracovnej doby u zamestnávateľa, aby sa mu tieto hodiny preplatili, keď si ich nestihol vyčerpať ako náhradné voľno a počas týchto mesiacov čerpal aj dovolenku.
A prosím ešte čo robiť v prípade ak by bol PN?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Hronček & Partners

V advokátskej kancelárií Hronček & Partners, s. r. o. dbáme na profesionalitu a vysokú kvalitu právnych služieb s individuálnym prístupom. Našim hlavným cieľom je poskytovať právne služby v najvyššej kvalite a pre klienta prinášať inovatívne a odborné riešenia tak, aby sme sa stali jeho dôverným partnerom.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom