Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Pozemky a rodinný dom kúpený za účelom budúceho nepeňažného vkladu do inej spoločnosti


Spoločnosť s.r.o. kúpila pozemky a rodinný dom stojaci na jednom z pozemkov do 1/3 vlastníctva. V kúpnej zmluve nie je rodinný dom ocenený zvlášť. Pozemky aj rodinný dom sú v jednej sume, ktorá je rozdelená medzi troch kupujúcich. V dohľadnej dobe sa budú presne takýmto pomerom prikupovať ďalšie pozemky, a všetky nehnuteľnosti sa potom vložia formou nepeňažného vkladu do novej spoločnosti za účelom bytovej výstavby, v ocenení zrejme podľa obchodného zákonníka čiže na základe znaleckého posudku, ktorý môže byť v ocenení zrejme vyššom / možno aj nižšom?/ ako je v kúpnej zmluve.
Nákup nehnuteľností účtujem 042. Potom buď preberacím protokolom alebo listom vlastníctva na
031/042
021/042
Nepeňažný vklad účtujem
062/031
062/021
Ak je moja úvaha správna, tak stále vidím problém v ocenení rodinného domu z kúpnej zmluvy – na základe čoho ho ocením? Podotýkam, že rodinný dom bude po vložení do novej spoločnosti zbúraný.
A ďalej, kam zaúčtovať prípadný rozdiel medzi kúpnou cenou nehnuteľností a cenou vloženou ako nepeňažný vklad a ako ho vysporiadať daňovo.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom