Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Podiely na zisku v pozemkovom spoločenstve


Ako môže spoločenstvo rozdeliť nevyplatené podiely zo zisku?
1. Umožňuje zákon vyplatiť nevyplatené podiely starých rokov súčasným spolupodielnikom? Niektorý už medzitým možno aj umreli, darovali svoj podiel, sú tam aj sumy halierové, ktoré vznikajú tým, že dediči všetko neprededia a nejaké m2 ostanú na mene zomrelého a už nechcú opäť otvárať dedičské konanie. Od roku 2012 do 2017 je to suma 21256,01 €. Raz za niekoľko rokov sa snažím žijúcim načítať sumu dividend, aby sa im to mohlo aspoň poštou poslať a na poštovné aby mali.

Uvádzam príklad:
Pozemkové spoločenstvo /PS/ po ukončení roka a schválení zhromaždením vypláca spolupodielnikom podiel na zisku. Podiel na zisku sa rozratáva na všetkých – žijúcich, zomrelých a Slov. pozemkový fond. Dedičom po zomrelých vyplácame tri roky spätne od nadobudnutia ich dedičstva. Napr. spolupodielnik umrel v roku 2017, v roku 2018 sme vyplácali podiely za rok 2017 ale nakoľko ešte neprebehlo dedičské konanie, tak sme sumu nevyplatili. V roku 2019 boli podiely prepísané – podiel za rok 2017 bol v roku 2019 vyplatený dedičom.
Stane sa ale, že dediči sa napr. nedohodnú a dedičské konanie prebehne až v roku 2021 a je zápis do katastra. Spoločenstvo vypláca podiely podľa zmluvy a zákona tri roky spätne. Čiže dedičom ktorý sú zapísaný v roku 2021 už nevyplatíme rok 2017, tri roky sú len 2020, 2019 a 2018. Ja účtujem nevyplatené podiely po troch rokoch naspäť na nerozdelený zisk minulých rokov. Aj podiely spolupodielnikov, ktorí si peniaze neprevzali /ani poštovou poukážkou, nenahlásili účet, nenahlásili nám a ani na kataster zmenu trvalého bydliska/ tiež preúčtujem. Takže na nerozdelenom zisku sa mi kumulujú nevyplatené podiely.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Hronček & Partners

V advokátskej kancelárií Hronček & Partners, s. r. o. dbáme na profesionalitu a vysokú kvalitu právnych služieb s individuálnym prístupom. Našim hlavným cieľom je poskytovať právne služby v najvyššej kvalite a pre klienta prinášať inovatívne a odborné riešenia tak, aby sme sa stali jeho dôverným partnerom.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom