Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Odpisy DHM spoločnosti v likvidácii


Spoločnosť vstúpila do likvidácie dňa 1.9.2020. V dlhodobom majetku eviduje loď – rekreačnú. V programe bolo nastavene pri daňových odpisoch ( obstaraná v r. 2015) neodpisovať, t.z. že v účtovníctve boli zaúčtované účtovné odpisy, ktoré boli vždy ako rozdiel DO a UO pripočítané k základu dane. T.z. , že mám nejakú zostatkovú cenu účtovnú, a daňová zostatková cena sa rovná obstarávacej cene (účtovníctvo som takto prevzala, ale samozrejme to nie je výhovorka) . Teraz keď spoločnosť vstúpila do likvidácie, uvedený majetok predá na inú spoločnosť. Môže sa počas likvidácie odpisovať dlhodobý majetok? Môžem ďalej pokračovať v odpisovaní majetku? Daňové odpisy môžem teraz dať, že sa začne majetok odpisovať odo dňa vstupu do likvidácie? Ako postupovať pri predaji majetku? Čo si môžem uplatniť do daňových výdavkov? Zostatkovú cenu účtovnú, alebo tú daňovú, ktorá sa rovná obstarávacej cene – pravdepodobne len do výšky príjmu z predaja majetku. Výnos z likvidácie je predmetom DPPO (nie je to nejaký oslobodený príjem) ? Spoločnosť má aj ďalší majetok, ktorý predáva, a tiež nie je plne odpísaný, pokračuje sa normálne počas likvidácie v odpisovaní majetku?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom