Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Odpisová skupina 0


Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom odpisu benzín+PHEV automobilu. Podľa zákona, by mal byť tento typ automobilu zaradený do odpisovej skupiny 0 (2 roky). Omylom však minulý rok bol zaradený do 1. odpisovej skupiny (4 roky). Chcem sa ohľadom tohto poradiť. Zvažujem, že by som podala dodatočné daňové priznanie za rok 2022, kde by som toto auto daňovo odpísala podľa odpisovej skupiny 0, účtovne by som ho nechala odpisovať ďalej podľa 4 rokov (48 mesiacov). Zároveň by som cez daňové priznanie požiadala o vrátenie dane. Druhú možnosť, ktorú mám je, postupovať podľa § 17 ods.29 ZDP. Tu však neviem, či navýšiť daňový odpis priamo v nákladoch 551 (na analytiku by som dala, že ide o takýto odpis z minulého roka) alebo radšej to účtovať na účet v účtovnej skupine 429 a potom upraviť riadok daňového priznania 290. V rámci odpisu ide o vyššiu sumu cca. 11.500,00 eur. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom