Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nehnuteľnosť DPPO


S.r.o. neplatca DPH má jedného spoločníka pán X a jedného konateľa pán Y. Pán Y ako konateľ s.r.o. pred cca 10 rokmi poskytol pôžičku spoločnosti vo výške 50 000 Eur a s.r.o. z tej pôžičky kúpila nehnuteľnosť. V zmluve o požičke bola lehota na vrátenie pôžičky do 31.12.2023. V zmluve o pôžičke bolo zakotvené, že spoločnosť za poskytnutú pôžičku ručí nehnuteľnosťou, ktorú s.r.o. kúpila a v prípade, ak spoločnosť nevráti pôžičku do 31.12.2023 pán Y ako konateľ má záložné právo na nehnuteľnosť a dostane ju v rámci vyrovnania zmluvy o pôžičke. Aktuálna hodnota nehnuteľnosti je 70 000 Eur. Spoločnosť nemala finačné prostriedky na vrátenie pôžičanej sumy a veriteľ pán Y vyzval spoločnosť na bezodplatný prevod vlastníckeho práva na nehnuteľnosť. Chcel by som sa opýtať, či má spoločnosť v tomto prípade povinnosť platiť daň z príjmu a či má povinnosť fyzická osoba pán Y – konateľ spoločnosti v tomto prípade povinnosť platiť daň z príjmu z takto nadobudnutej nehnuteľnosti resp. aké sú daňové povinnosti spoločnosti a pán Y ako fyzickej osoby .

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom