Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nárok na minimálny dôchodok


Na účely vzniku nároku na minim. dôchodok sa zohľadňuje pravidlo, že do obdobia dôchodk.poistenia sa počíta iba kalendárny rok, v ktorom poistenec získal osobný mzdový bod najmenej na úrovni 0,241, čo v roku 2022 predpokladá 24,1% z priemer.mzdy (predpoklad 1.295,-) čo je predstavuje zárobok najmenej 312,09 eur. Moja otázka: čo si mám pod pojmom „zárobok“ v tomto prípade predstaviť? Hrubú mzdu zamestnanca ? Počíta sa do tohto zárobku za rok 2022 aj mzda za 12/22 vyplatená v 01/2023? resp. sú správne uvedené údaje ktoré popisujem vyššie.
Prepočítava sa priemerný mesačný zárobok za daný kalend.rok ? alebo minimálny osobný bod musí byť splnený za každý kalendárny mesiac osobitne?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

RNDr. Jana Motyčková

Poradenstvo týkajúce sa sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej oblasti, Zákonníka práce a exekučných zrážok zo mzdy.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom