Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Fakturovanie elektroinštalačných prác vykonaných v Nemecku


Mám 2 firmy, obaja platitelia DPH na SK. Firma B je registrovaná pre platenie DPH aj v Nemecku.

  1. Firma A fakturuje firme B elektroinštalačné práce vykonané na stavbe v Nemecku. Elektroinštalačné práce podliehajú prenosu daňovej povinnosti. Je správny postup, ak firma A vystaví faktúru na službu s prenosom daňovej povinnosti. Faktúru uvedie aj v daňovom priznaní pre DPH aj v KV DPH. Firma A sa nechce evidovať v Nemecku na DPH.
  2. Firma B faktúru za služby vykonané v Nemecku príjme a samozdaní? Faktúru uvedenie v daňovom priznaní DPH aj v KV DPH. Daň prizná aj v plnom rozsahu odpočíta.
  3. Následne firma B za tie iste práce vykonané v Nemecku vystaví faktúru (s pridelením IČ DPH v Nemecku ) firme C ( ktorá je tiež registrovaná ako platiteľ DPH na SK aj v Nemecku), ktorú na SK nesamozdaní (neprenesie daňovú povinnosť ) ani nikam neuvádza do daňového prizania pre DPH, KV DPH ani do súhrnného výkazu. Keďže za tieto služby podáva súhrny výkaz do Nemecka. Takto vystavenú faktúru eviduje len pre daň z príjmov.

Je tento postup vo firme A a aj vo firme B správny?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom