Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dotácia na nájomné a 100% dobropis nájomcovi


Firma X prenajíma priestory firme B. Každý mesiac faktúruje 200 € + DPH.

Z dôvodu zlej ekonomickej situácie, z dôvodu že chce prenajímateľ firma X pomôcť firme B, z dôvodu že firma B musí mať zatvorenú prevádzku, tak k faktúre za január 2021 vo výške 200 € + DPH vystavila firma aj dobropis – zľavu vo výške 200 € + DPH. Firma z dôvodu zlej pandemickej situácie nemá ani na DPH…..

Firma X požiadala o dotáciu na prenájom pre firmu B za január od MH SR. Pri vypĺňaní žiadosti sa nedala dať vyššia zľava za nájom , maximálne 50 %, pri vypĺňaní jednotlivých políčok…..

Prišlo rozhodnutie, že na základe druhu prevádzky má firma nárok na dotáciu na nájom vo výške 100  € a týchto 100 € aj prišlo na účet.

Otázka : 100 € si má nechať firma X za mesiac január alebo má ich poslať firme B za január? Alebo ich má v budúcnosti zarátať s nájmom, napríklad po skončení pandémie. Napríklad zaráta si s nájmom za júl alebo august 2021. Ráta sa s tým, že dotácie za júl a august už nebudú….či si môže dotáciu z januára 2021 vo výške 100 € zarátať s nájmom v auguste 2021, keď už nebudú dotácie, napríklad? Alebo ma firma X dotáciu vrátiť ? Podotýkam, že firma B musí byť zatvorená z dôvodu pandémie.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom