Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dlhodobý prenájom mot. vozidla a zábezpeka, zmluvné úroky


Slovenská s.r.o. platiteľ DPH ako hlavný predmet podnikania má dlhodobý prenájom osobných motorových vozidiel. Väčšinu svojich zákazníkov má zo zahraničia zo štátov EU, ktorí sú platitelia DPH vo svojich domovských krajinách ale má zákazníkov aj zo Slovenska. Pred odovzdaním motorového vozidla do dlhodobého prenájmu, každému zákazníkovi vystavia faktúru na zábezpeku, kauciu, ktorú zákazník zaplatí a v prípade, ak vozidlo po skončení nájmu vráti bez poškodenia a keď v rámci zmluvného vzťahu neporušil zmluvné podmienky (nenajazdil viac kilometrov na vozidlo ako bolo dohodnuté atď.) tak tú zábezpeku dostane naspäť. V prípadoch, keď zákazník mešká s mesačnou platbou za prenájom sa mu vystaví faktúra na dohodnuté zmluvné úroky na obdobie, v ktorom bol s platbou v omeškaní. Chcel by som sa opýtať:
1. Na faktúre, kde fakturujú zábezpeku, treba uviesť DPH alebo to je oslobodené od DPH?
2. V prípade, ak zákazník vozidlo poškodí alebo nedodrží zmluvné podmienky a vložená zábezpeka mu nebude vrátená, treba vystaviť nejaký ďalší daňový doklad a v takom prípade odviesť DPH zo sumy, ktorá bola vložená ako zábezpeka?
3. Zmluvné úroky sú oslobodené od DPH?
4. Keď sa fakturujú zmluvné úroky zahraničnej spoločnosti napr. nemeckej tak úroky treba uviesť v súhrnnom výkaze?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom