Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Denný vymeriavací základ vs. minimálny dôchodok


Nedávno som dopozerala už staršie video školenie, ktoré sa týkalo štatutárov. Bolo v ňom spomenuté, že štatutári, ktorí chcú mať nárok na min. dôchodok, musia splniť podmienku príjmu aspoň 24,1% z priemernej mzdy za VŠETKY mesiace v roku, nestačí teda na konci roka spraviť doplatok. Toto je pre mňa novinka, je tento výklad správny?
Viem, že sa započítajú len dni získané v kalendárnom roku, za ktorý patrí osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241. Počet rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia sa určí ako súčet všetkých dní dôchodkového poistenia a takto zistený celkový počet dní sa prepočíta na roky tak, že sa počet dní vydelí 365 dňami. Ak tomu správne rozumiem, výklad lektorky je správny a započítavajú sa len dni, za ktoré bolo platené DP.
Moja otázka znie: Ak zamestnanec nastúpi do zamestnania napr. 1. septembra s HM 1200 eur a predtým bol nezamestnaný, splní podmienku 24,1% priemernej mzdy za daný rok. Aká doba sa mu započíta do nároku na min. dôchodok – 122 dní alebo celý rok?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

RNDr. Jana Motyčková

Poradenstvo týkajúce sa sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej oblasti, Zákonníka práce a exekučných zrážok zo mzdy.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom