Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Čerpanie dotácie na podporu SZČO – podpora zamestnanosti


SZČO začala podnikať v 12/2020, prijala finančný príspevok v rámci projektu „Pracuj, zmeň svoj život“ – Aktivita č. 1 „Podpora SZČO“ v 12/2020 vo výške 5.600,-€. Okrem tohto príjmu prijala úhradu faktúry za poskytnuté služby vo výške 500,-€. Žiadne iné príjmy (ani z iného titulu) v r. 2020 nemala. Dotáciu v r. 2020 na určený účel nečerpala. Môže si za rok 2020 uplatniť paušálne výdavky, uplatniť si nezdaniteľnú čiastku a zdaniť v r. 2020 aj celý príjem z dotácie?
V roku 2021 by už prijatú dotáciu nezdaňovala, iba by si uplatňovala reálne výdavky, na ktoré by čerpala dotáciu. A v r. 2021 by sa ešte rozhodla, či uplatní opäť paušálne výdavky, alebo daňovú evidenciu, podľa toho, čo by vychádzalo výhodnejšie. Dá sa to takto urobiť, alebo treba len uplatňovať preukázateľné výdavky a dotáciu zdaniť v tom roku, v ktorom bola skutočne čerpaná?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Ailina Hanková

Poradenstvo poskytované v súvislosti s účtovníctvom, ako aj posúdením daňovej uznateľnosti nákladov (výdavkov), pripočítateľných a odpočítateľných položiek k základu dane a určenia základu dane fyzických / právnických osôb. Zastrešuje taktiež posúdenie predmetu dane, určenia miesta dodania tovaru / služby, vzniku daňovej povinnosti a postupov vyplývajúcich zo zákona o DPH.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom