Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vyplatenie 3. piliera zo Švajčiarska a daňové priznanie FO


Fyzická osoba bola v rokoch 2020 a 2021 zamestnaná na trvalý pracovný pomer v švajčiarskej spoločnosti, vo Švajčiarsku boli v tom čase odvádzané všetky odvodové a daňové povinnosti. V súvislosti s pracovnou zmluvou bol platený aj 3. pilier vo Švajčiarsku. V roku 2023 vyzvala Švajčiarska banka, ktorá spravovala fondy 3. piliera fyzickú osobu, aby prišla osobne podpísať výpoveď zmluvy, nakoľko sa už nezdržiava vo Švajčiarsku. Následne hodnotu nasporenú v 3. pilieri Švajčiarska banka vyplatila fyzickej osobe na slovenský účet, zároveň ho poučila o tom, že vyplatenie zostatku financií podlieha oznamovacej povinnosti správcovi dane na SR. Fyzická osoba / daňový subjekt o ukončení zmluvy nemá žiadny doklad a ani nemá potvrdenie o hodnote na účte, ktorá bude vyplatená. K dispozícii je len transakcia na bankovom účte zo Švajčiarskej banky.

V súčasnej dobe je FO / daňový subjekt zamestnaný na SR. Má povinnosť FO tento príjem 3. piliera na SR zdaniť a podať daňové priznanie typ B? Alebo je to oslobodené od dane z príjmov?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom