Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Príjem oslobodený od dane pri pozemkovom spoločenstve


Na stole mi pristáli 3 kusy pozemkových spoločenstiev. Ide o malé daňové subjekty, majú minimum účtovných dokladov. V minulosti boli bez právnej subjektivity, teraz majú štatút právnej subjektivity a podávajú daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby + účtovnú závierku (mikro účtovná jednotka). Doteraz im to robila jedna pani, ktorá už išla do dôchodku a odmietla im ďalej spravovať agendu. Otázka teraz súvisí s tým, že či v tomto prípade oni majú nárok na daňovú úľavu vo výške 500 eur (príjem oslobodený od dane) alebo nemajú na to nárok. V predchádzajúcich daňových priznaniach to bolo uvádzané v riadku 290 – položky znižujúce výsledok hospodárenia pred zdanením. Ja som názoru, že príjem oslobodený od dane do výšky 500 eur sa vzťahuje len na fyzické osoby, a pri právnických osobách by to nemalo byť uvádzané / nárokované… Teraz nie som si istý, predchádzajúca účtovníčka tvrdí, že oni na to nárok majú a do 500 eur príjmy nezdaňujú. Teraz som v otáznikoch, či to zdaniť v plnej výške alebo len nad 500 eur.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom