Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Pokračovanie živnosti po úmrtí SZČO účtujúceho v sústave JÚ


Manželka pokračuje v živnosti po nebohom manželovi (SZČO s JU, platiteľ DPH) od novembra 2020. Za 2 mesiace roka 2020 podáva DPFO pod svojim IČO, DIČ a DPH pod DIČ SK nebohého manžela. Účtovná závierka v JÚ je upravená podľa § 17 ods. 8 (záväzky, pohľadávky, zásoby…..).

V roku 2021 po nadobudnutí právoplatnosti dedičského konania manželka je výlučnou dedičkou všetkého. Bude pokračovať v živnosti nebohom manželovi, ako ONA. Rozdelí sa zdaňovacie obdobie na 2 časti z hľadiska účtovníctva a dane FO, teda po právoplatnosti dedičstva manželka má ukončiť podnikanie po manželovi ako pokračovateľka živnosti so všetkými úpravami ZD ako pri skončení živnosti (teda znovu úprava ZD o záväzky, pohľadávky, zásoby…) a pri podávaní DPFO za 2021 tieto dve obdobia spočítať do jedného daňového priznania? Alebo, keďže účtovníctvo ako pokračovateľka aj tak vedie pod svojim IČO ,DIČ, môže byť uzávierka bez úprav ZD? DPH samozrejme už si musí vybaviť na svoje meno.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom