Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Oceňovacie rozdiely a odložená daň


V roku 2023 sme sa zlúčili s našou dcérskou spoločnosťou. Vznikli nám oceňovacie rozdiely na účte 416. Sme firma s povinnosťou auditu a tým pádom účtujeme aj o odloženej dani.
Neviem ako správne započítať účet 416 do odloženej dane, respektíve či ho tam vôbec počítať.
Našla som príklady, že účet 416 sa v rámci odloženej dane účtuje priamo 416/481. Čím si ale postupne tieto oceňovacie rozdiely na účte 416 vynulujem. Čo mi nepríde správne nakoľko účet 416 by sa mal preúčtovať na niektorý účet 42*. Nakoľko to nebolo v zmluve o zlúčení dohodnuté. Neviem tak zatiaľ urobiť.
Vo výpočte odloženej dane som vypočítala odložený daňový záväzok 6/7 oceňovacích rozdielov, keďže ich ideme zdaňovať 7 rokov a zaúčtovala 592/481. Toto mi ale ponížilo účtovný hospodársky výsledok o značnú sumu. Je to takto správne?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom