Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nehnuteľnosť – pôvodne na predaj


Spoločnosť postavila objekt. Výstavba 2019-2020. Kolaudácia 6/2020. Objekt je obchodné centrum s nájomnými jednotkami. Niektoré jednotky sú prenajaté. Spoločnosť (vlastník objektu a zároveň prenajímateľ) z nich inkasuje nájomné, vznikajú jej bežné náklady s prevádzkou objektu (dane, poistenie, energie, úroky z úveru, údržba a pod.)
Pôvodný zámer projektu bol, že po dokončení výstavby (plán 4/2020, reál 6/2020) sa objekt predá záujemcovi.
S nástupom koronakrízy v 3/2020 sa však z dôvodu opatrnosti a neistoty vývoja negociačné procesy so záujemcom/záujemcami výrazne spomalili, či v niektorých prípadoch zastavili.
Momentálna situácia je taká, že záujemci naďalej vyčkávajú s definitívnym rozhodnutím o kúpe.
Objekt teda nateraz zostáva v aktívach spoločnosti s nekonkrétnou predstavou o časovom horizonte predaja (možno nikdy.
Náklady na objekt boli „zbierané“ na účet 133, nakoľko plán bol predať objekt – viacerým kupujúcim. Dvaja z pôvodných kupujúcich však začali časť objektu používať, s nimi je spísaná nájomná zmluva a platia nájom – od júna 2020.
Objekt však je stále na účte 133.
Otázkou je, či objekt zaradiť do majetku (kedy, akým dátumom?), aktivovať náklady a v zmysle odpisovania si uplatniť príslušný odpis už aj za rok 2020 (od ktorého mesiaca?).

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom